Beskid Żywiecki – góry dla każdego

Jeśli ciągnie nas w góry, ale nie interesują nas wędrówki po niebezpiecznych szlakach, czy z drugiej strony przemierzanie „pagórków” porośniętych lasem lub podziwianie gór np. tylko z okna hotelu, to bardzo dobrym pomysłem będzie wybranie się w Beskid Żywiecki. Każdy, kto liczy na piękne widoki i odrobinę adrenaliny, może tu znaleźć dla siebie idealne miejsce.

Beskid Żywiecki – podstawowe informacje

Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że np. wejście na Pilsko (1557 m), które jest stosunkowo łatwą do zdobycia górą, może stać się w pewnym momencie niezbyt przyjemne. Nawet dla człowieka, który jest całkowicie sprawny, ale na co dzień nie podejmuje żadnego większego wysiłku, niektóre fragmenty szlaku będą wymagające. Szczególnie jeśli nie rozłoży odpowiednio sił. Właśnie to jest kluczową kwestią. Decydując się na zwiedzanie Beskidu Żywieckiego, trzeba docenić góry i odpowiednio do swojej kondycji, zaplanować wysiłek fizyczny.

Należycie dobrane miejsce i nieprzemęczanie się sprawi, że Beskid Żywiecki będzie nadawał się na piesze górskie wycieczki dla rodzin z dziećmi i dla osób starszych, czy też początkujących amatorów spacerów po górach. Na pewno nie trzeba się będzie ograniczać do stacjonarnego pobytu, chociaż amatorzy takiego spędzania czasu, preferujący raczej urlop z górami w tle, także znajdą ciekawe miejsca, bo Beskid Żywiecki to nie tylko góry.

Najwyższym szczytem w tym masywie górskim jest oczywiście Babia Góra (1725 m n.p.m.), którą całkowicie słusznie określa się Królową Niepogód. Sytuacja meteorologiczna na tej wysokości zmienia się bardzo dynamicznie, dlatego też trzeba odpowiednio przygotować się do wyprawy i zabrać ze sobą odpowiedni sprzęt. Warto mieć też na uwadze, że bardzo często zdarza się, że w sezonie zimowym ktoś utknie lub zgubi szlak na Babiej Górze i trzeba wzywać tamtejszy oddział GOPR-u. Zdarzają się też wypadki śmiertelne, co powinno dość dobrze nakreślić obraz tego szczytu. Jest on niezwykle popularny, ale trzeba być czujnym i gotowym, bo błędy na szlaku nie zawsze są wybaczane.

beskid żywieckiAtrakcje Beskidu Żywieckiego

W odpowiednim wyborze miejsca pomoże nam mnogość szlaków. Przykładowo w Żywieckim Parku Krajobrazowym mamy ich do wyboru kilkadziesiąt. W tym pieszych i narciarskich. Miejsc wypadowych także możemy wybrać bardzo wiele. Od Żywca, zapewniającego niesamowite widoki nad Jeziorem Żywieckim, który oferuje też atrakcje w postaci zabytków, jak zamek mający swoje początki około 1500 roku, średniowieczne kościoły i rynek, po mniejsze miejscowości. Te, które zdecydowanie warto odwiedzić, to Rycerka Dolna i Górna (największa wieść na Żywiecczyźnie), Sopotnia Wielka z największym wodospadem Beskidu Zachodniego (12 m), Ujsoły z liczącymi ponad 200 lat drewnianymi chatami, Rajcza z zabytkowym pałacem, Korbielów leżący przy masywie Pilska, Zwardoń ze swoim mikroklimatem i długo utrzymującym się śniegiem i wiele innych z bogatą ofertą, w której każdy znajdzie coś w odpowiednim dla niego klimacie, czyli od klimatycznych drewnianych chat po ekskluzywne pensjonaty.

Nie tylko góry sprawiają, że znajdujemy się w wyjątkowym i innym niż na co dzień miejscu. W Beskidzie Żywieckim możemy obserwować piętra roślinności, do piętra alpejskiego na Babiej Górze włącznie. Piętro to nazywa się też piętrem halnym, bo występują na nim górskie łąki zwane właśnie halami. Ciekawostką jest to, że lokalni górale z Beskidu Żywieckiego wciąż wypasają tam wielkie, liczące po paręset sztuk, stada owiec.

Miłośnicy roślin znajdą w tych górach wiele rzadkich okazów, które nie występują w innych częściach kraju. Na zboczu Babiej Góry funkcjonuje nawet specjalna ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna, którą można dostać się na szczyt, jednocześnie zapoznając się z lokalną fauną i florą. W Beskidzie Żywieckim żyją bobry i rysie. Co jakiś czas pojawiają się nawet informacje o zaobserwowanych tam niedźwiedziach brunatnych, które mogą tu dotrzeć ze słowackiej strony granicy.

Jak przygotować się do wycieczki w góry?

Bezpieczeństwo przede wszystkim

W górach trzeba szczególnie zwrócić uwagę na bezpieczeństwo, Beskid Żywiecki nie jest tu wyjątkiem. Należy uczulać szczególnie dzieci, by nie oddalały się od szlaku. Kawałek łąki kończący się urwiskiem, szlak przebiegający tuż obok stromego spadku, stopnie skalne, drobne kamienie, na których może poślizgnąć się noga – tu nie ma żartów. Nie zapominajmy też o pogodzie. Nie tylko o burzach, bo już niewielki deszcz może zmienić przyjazny szlak w ślizgawkę, szczególnie gdy wycieczkowicze mają źle dobrane obuwie.

Jadąc w góry wczesną wiosną i chodząc sobie po jakiejś górskiej miejscowości w koszulce z krótkim rękawem, możemy się zdziwić, gdy tak samo ubierzemy się na wyjście na szlak. Na pewnej wysokości możemy zobaczyć w tym okresie jeszcze śnieg, a pogoda może się dodatkowo (jak to w górach) szybko zmienić, np. na taką z zacinającym wiatrem z deszczem. Różnica może zrobić się wręcz drastyczna, a wtedy wycieczka zrobi się bardzo nieprzyjemna. Śledzenie prognoz pogody i myślenie także pod tym kątem, to w górach podstawa.

Przed wyjściem na szlak warto też upewnić się, czy mamy ze sobą choćby podstawowe rzeczy na zmianę. Obuwie może przemoknąć, tak samo jak bluza czy koszulka. W takiej sytuacji łatwo o wyziębienie, a w konsekwencji, chorobę. Zapasowa odzież, jaką włożymy choćby do niewielkiego plecaka, w pewnych sytuacjach może znacznie podnieść nasz poziom komfortu i przyczynić się do tego, że w ostatecznym rozrachunku wypad w góry uznamy za udany, wart tego, by go powtórzyć.

Mierzmy siły na zamiary, planujmy i przewidujmy, a będziemy wracać z gór cali i szczęśliwi.

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz